UVZ1E220MDD1TD
UVZ1E220MDD1TD
UVZ1E220MDD1TD
Nichicon
SOT-23
UVZ1E220MDD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 24328 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount PCB, Through Hole
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2009
Series UVZ
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Capacitance 22μF
Voltage - Rated DC 25V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 2mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.098 2.50mm
Lead Diameter 500 μm
Voltage 25V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 16.5μA
Ripple Current 58mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 58mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 116mA @ 10kHz
Dissipation Factor 0.16 %
Lead/Base Style Straight
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
REACH SVHC No SVHC
Quantity Unit Price Ext. Price
UVZ1E220MDD1TD Product Details
UVZ1E220MDD1TD Overview
A full charge means 116mA @ 10kHz ripple current.During the lowest charge, ripple current is 58mA @ 120Hz.You should keep the height of the seat (Max) below 0.492 12.50mm.Based on the dissipation factor of 0.16 %, it operates.Voltage - Rated DC of 25V is required to operate this capacitor.High efficiency requires an operating temperature of -55°C~105°C.
UVZ1E220MDD1TD Features
the ripple current is 116mA @ 10kHz.
the ripple current is 58mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.16 %
voltage - Rated DC of 25V
an operating temperature of -55°C~105°C