UVK1H220MDD1TA
UVK1H220MDD1TA
UVK1H220MDD1TA
Nichicon
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
SOT-23
UVK1H220MDD1TA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 120626 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UVK
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 50V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 22μF
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 50V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current 95mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 95mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 190mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm