URZ1HR22MDD1TD
URZ1HR22MDD1TD
URZ1HR22MDD1TD
Nichicon
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL
SOT-23
URZ1HR22MDD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 24454 items
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Series URZ
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Not For New Designs
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 50V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 0.22μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch 2.5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.098 2.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 50V
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.004mA
Ripple Current 2.3mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.12
Ripple Current @ Low Frequency 2.3mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.6mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.413 10.50mm
Length 9mm