UPW1V4R7MDD1TA
UPW1V4R7MDD1TA
UPW1V4R7MDD1TA
Nichicon
UPW 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 54mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
SOT-23
UPW1V4R7MDD1TA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 105231 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UPW
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 35V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 4.7μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 35V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.004935mA
Ripple Current 54mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.12
Impedance 600mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 54mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 180mA @ 100kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UPW1V4R7MDD1TA Product Details
UPW1V4R7MDD1TA Overview
Full charge results in a ripple current of 180mA @ 100kHz.As far as the ripple current is concerned, it is 54mA @ 120Hz at the lowest charge.Sitting height (Max) should not exceed 0.492 12.50mm.Set the rated (DC) voltage of the device (URdc) to 35V.It is recommended that the operating temperature be kept at -55°C~105°C to achieve high efficiency.
UPW1V4R7MDD1TA Features
the ripple current is 180mA @ 100kHz.
the ripple current is 54mA @ 120Hz.
an operating temperature of -55°C~105°C