UPM2A470MPD
UPM2A470MPD
UPM2A470MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 100volts 47uF 20% 10X20 5LS
SOT-23
UPM2A470MPD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 8219 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2004
Series UPM
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 47μF
Voltage - Rated DC 100V
Voltage - Rated AC 100V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lead Diameter 600 μm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 141μA
Ripple Current 252mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance 280mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 340mA @ 120Hz
Dissipation Factor 0.08 %
Ripple Current (AC) 252mA
Diameter 10mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm