UPM1E821MHD1TO
UPM1E821MHD1TO
UPM1E821MHD1TO
Nichicon
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL
SOT-23
UPM1E821MHD1TO Datasheet
non-compliant
In-Stock: 6087 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount PCB, Through Hole
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Cut Tape (CT)
Published 2009
Series UPM
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination Radial
Applications General Purpose
Capacitance 820μF
Voltage - Rated DC 25V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lead Diameter 600 μm
Voltage 25V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 615μA
Ripple Current 1.21A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance 41mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.22A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.44A @ 10kHz
Dissipation Factor 0.14 %
Diameter 12.5mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm