UPJ1J821MHD6
UPJ1J821MHD6
UPJ1J821MHD6
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 63volts 820uF 18x31.5 20% 7.5LS
SOT-23
UPJ1J821MHD6 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 5987 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series UPJ
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 820μF
Voltage - Rated DC 63V
Terminal Pitch 7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.5498mA
Ripple Current 1.78A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.08
Impedance 43mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.78A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.11A @ 10kHz
Diameter 18mm
Height 31.5mm
Height Seated (Max) 1.299 33.00mm