UKW2A100MED1TD
UKW2A100MED1TD
UKW2A100MED1TD
Nichicon
UKW 10μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 75mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can
SOT-23
UKW2A100MED1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 14611 items
Type Parameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~85°C
Published 2015
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination Radial
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 10μF
Voltage - Rated DC 100V
Terminal Pitch 2.5mm
Lead Pitch 2.4892mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current 75mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 75mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 150mA @ 10kHz
Diameter 6.3mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UKW2A100MED1TD Product Details
UKW2A100MED1TD Overview
A full charge has a ripple current of 150mA @ 10kHz volts.In the lowest charge, the ripple current is 75mA @ 120Hz.Sitting height should not exceed 0.492 12.50mm (Max).A voltage of 100V DC operates this capacitor.Maintaining -40°C~85°C as the operating temperature will maximize efficiency.
UKW2A100MED1TD Features
the ripple current is 150mA @ 10kHz.
the ripple current is 75mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 100V
an operating temperature of -40°C~85°C