UHE1V330MDD
UHE1V330MDD
UHE1V330MDD
Nichicon
SOT-23
UHE1V330MDD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 22853 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2004
Series UHE
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 33μF
Voltage - Rated DC 35V
Packing Method TAPE
Lead Pitch 2mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.3Ohm
Lead Spacing 0.079 2.00mm
Lead Diameter 500 μm
Voltage 35V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 11.55μA
Ripple Current 210mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance 580mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 115.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 210mA @ 100kHz
Dissipation Factor 0.12 %
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.433 11.00mm
Radiation Hardening No
RoHS Status ROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UHE1V330MDD Product Details
UHE1V330MDD Overview
In terms of ripple current, it is 210mA @ 100kHz at full charge.To fully perform its function, 2.3Ohm needs the equivalent series resistance.As far as the ripple current is concerned, it is 115.5mA @ 120Hz at the lowest charge.It is recommended to keep the height seated (Max) below 0.433 11.00mm.Basically, it has a dissipation factor of 0.12 %.The capacitor operates from 35V DC voltage.High efficiency requires the operating temperature to be -40°C~105°C.
UHE1V330MDD Features
the ripple current is 210mA @ 100kHz.
the ripple current is 115.5mA @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.12 %
voltage - Rated DC of 35V
an operating temperature of -40°C~105°C