UEP1J101MHD1TO
UEP1J101MHD1TO
UEP1J101MHD1TO
Nichicon
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL
SOT-23
UEP1J101MHD1TO Datasheet
non-compliant
In-Stock: 9624 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Published 2015
Series UEP
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 63V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 100μF
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity Bipolar
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 63V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 225mA
Polarization Bi-Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 225mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 337.5mA @ 10kHz
Diameter 12.5mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Length 20mm