UCY2G820MHD3TN
UCY2G820MHD3TN
UCY2G820MHD3TN
Nichicon
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL
SOT-23
UCY2G820MHD3TN Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2300 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Cut Tape (CT)
Published 2015
Series UCY
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination Radial
Applications General Purpose
Capacitance 82μF
Voltage - Rated DC 400V
Lead Pitch 7.493mm
Lead Spacing 0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 12000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 765mA
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 765mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.53A @ 100kHz
Dissipation Factor 0.24 %
Lead/Base Style Straight
Diameter 18mm
Height Seated (Max) 1.043 26.50mm