UBW1J221MHD1TO
UBW1J221MHD1TO
UBW1J221MHD1TO
Nichicon
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
SOT-23
UBW1J221MHD1TO Datasheet
non-compliant
In-Stock: 4691 items
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -55°C~135°C
Series UBW
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
Applications Automotive
Voltage - Rated 63V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 220μF
Packing Method TR
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 135°C
Ripple Current 1.05A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Impedance 160mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 525mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.05A @ 100kHz
Diameter 12.5mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Length 20mm