UBW1A471MPD1TD
UBW1A471MPD1TD
UBW1A471MPD1TD
Nichicon
UBW 470μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 680mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~135°C Polar 5.0038mm Radial, Can
SOT-23
UBW1A471MPD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 5679 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -55°C~135°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UBW
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Applications Automotive
Voltage - Rated 10V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 470μF
Packing Method TR
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 135°C
Ripple Current 680mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Impedance 100mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 340mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 680mA @ 100kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.571 14.50mm
Length 12.5mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UBW1A471MPD1TD Product Details
UBW1A471MPD1TD Overview
A full charge means 680mA @ 100kHz ripple current.During the lowest charge, ripple current is 340mA @ 120Hz.Keeping the maximum height of the seated person (Max) below 0.571 14.50mm is recommended.High efficiency requires the operating temperature to be -55°C~135°C.
UBW1A471MPD1TD Features
the ripple current is 680mA @ 100kHz.
the ripple current is 340mA @ 120Hz.
an operating temperature of -55°C~135°C