RG3216V-1002-B-T5
RG3216V-1002-B-T5
RG3216V-1002-B-T5
Susumu
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/4W 1206
SOT-23
RG3216V-1002-B-T5 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 6282 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Surface Mount YES
Terminal Shape WRAPAROUND
Mounting Feature SURFACE MOUNT
Weight 16.187578mg
Operating Temperature -55°C~155°C
Packaging Tape & Reel (TR)
Published 2011
Series RG
Size / Dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance ±0.1%
JESD-609 Code e3
Feature Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Resistance 10kOhm
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Composition Thin Film
Power (Watts) 0.25W 1/4W
Voltage - Rated 200V
Additional Feature ANTI-SULFUR, PRECISION
Power Rating 250mW
Voltage - Rated DC 200V
Packing Method TR, Embossed, 7 Inch
Max Power Dissipation 250mW
Construction Rectangular
Resistor Type FIXED RESISTOR
Case Code (Metric) 3216
Case Code (Imperial) 1206
Height 508μm
Height Seated (Max) 0.020 0.50mm