PCL0J221MCL1GS
PCL0J221MCL1GS
PCL0J221MCL1GS
Nichicon
220 uF 20% Box|Carton PCL Polymer
SOT-23
PCL0J221MCL1GS Datasheet
non-compliant
In-Stock: 4447 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Number of Terminals 2
ECCN (US) EAR99
HTS 8532.22.00.20
Capacitance Value 220uF
ESR (Ohm) 0.022
Equivalent Series Resistance Type Low
IR (mA) 2500
IL (uA) 277@2Min
Lifetime (h) 20000
Mounting Surface Mount
Size (mm) 6.3 X 6
Minimum Operating Temperature (°C) -55
Maximum Operating Temperature (°C) 105
Product Diameter (mm) 6.3
Package Type Can
Maximum Operating Temperature + 105 C
Minimum Operating Temperature - 55 C
Manufacturer Nichicon
Brand Nichicon
RoHS Details
Packaging Box|Carton
Series PCL
Tolerance 20%
Part Status Active
Type Polymer
Capacitance 220 uF
Subcategory Capacitors
Construction Cylindrical
Termination Style SMD/SMT
Polarity Polar
Voltage 6.3VDC
Leakage Current 277 uA
Ripple Current 2.5 A
Product Type Electrolytic Capacitors
ESR 22 mOhms
Product Aluminum Polymer Capacitors
Product Category Aluminum Organic Polymer Capacitors
Width -
Height -
Length 6 mm
Diameter 6.3 mm
Product Height (mm) 6
RoHS Status RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
PCL0J221MCL1GS Product Details
PCL0J221MCL1GS Overview
If this occurs, the load can only be supplied with 220uF capacitance value.
PCL0J221MCL1GS Features
with 220uF capacitance value in this case