LNR2E223MSE
LNR2E223MSE
LNR2E223MSE
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 250volts 22000uF 85c 90x170
SOT-23
LNR2E223MSE Datasheet
non-compliant
In-Stock: 98 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape BINDING POST
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series LNR
Size / Dimension 3.543Dia 90.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Screw
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 250V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 22000μF
Terminal Pitch 31.8mm
Lead Pitch 31.8008mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 1.252 31.80mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 250V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 5mA
Ripple Current 17.9A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.25
Ripple Current @ Low Frequency 17.9A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 21.48A @ 10kHz
Diameter 90mm
Height Seated (Max) 6.811 173.00mm
Length 170mm