LKG1E682MESYAK
LKG1E682MESYAK
LKG1E682MESYAK
Nichicon
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP IN
SOT-23
LKG1E682MESYAK Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2409 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Snap in
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Series LKG
Size / Dimension 0.787Dia 20.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e4
Pbfree Code yes
Part Status Active
Number of Terminations 2
Termination Snap in
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Gold (Au)
Applications Audio
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 6800μF
Voltage - Rated DC 25V
Lead Pitch 10mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 1.23mA
Ripple Current 2.2A
Polarization Polar
Tan Delta 0.3
Ripple Current @ Low Frequency 2.2A @ 120Hz
Diameter 20mm
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
Length 35mm