EP4SGX290KF40I3
EP4SGX290KF40I3
EP4SGX290KF40I3
Intel
3.6mm mm FPGAs Stratix® IV GX Series 1517-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
EP4SGX290KF40I3 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 3365 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1517-BBGA, FCBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature -40°C~100°C TJ
Packaging Tray
Series Stratix® IV GX
JESD-609 Code e0
Part Status Not For New Designs
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
ECCN Code 3A001.A.7.A
Terminal Finish TIN LEAD
HTS Code 8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.87V~0.93V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Peak Reflow Temperature (Cel) 220
Supply Voltage 0.9V
Terminal Pitch 1mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 30
Base Part Number EP4SGX290
JESD-30 Code S-PBGA-B1517
Number of Outputs 744
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 0.91.2/31.52.5V
Number of I/O 744
Clock Frequency 717MHz
Number of Inputs 744
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 291200
Total RAM Bits 17661952
Number of LABs/CLBs 11648
Length 40mm
Height Seated (Max) 3.6mm
Width 40mm
RoHS Status Non-RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
EP4SGX290KF40I3 Product Details
EP4SGX290KF40I3 Overview
A 1517-BBGA, FCBGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 744 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block is made up of 291200 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 0.9V powers it. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 0.87V~0.93V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the Stratix® IV GX series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. In order to make this device as versatile as possible, there are 744 different outputs included. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 17661952. Related parts can be found by using its base part number EP4SGX290. Fpga electronics contains 11648 LABs/CLBs in an array. Powered by a 0.91.2/31.52.5V power supply, it can be operated by almost anyone. Normally, fpga semiconductor uses an oscillator, which oscillates at 717MHz, to create the signal.