EP4SGX230KF40I3N
EP4SGX230KF40I3N
EP4SGX230KF40I3N
Intel
3.6mm mm FPGAs Stratix? IV GX Series 1517-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
EP4SGX230KF40I3N Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1267 items
Specifications
Name Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1517-BBGA, FCBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature -40°C~100°C TJ
Packaging Tray
Series Stratix® IV GX
JESD-609 Code e1
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
ECCN Code 3A001.A.7.A
Terminal Finish Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
HTS Code 8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.87V~0.93V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Peak Reflow Temperature (Cel) 245
Supply Voltage 0.9V
Terminal Pitch 1mm
Reach Compliance Code not_compliant
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) 40
Base Part Number EP4SGX230
JESD-30 Code S-PBGA-B1517
Number of Outputs 744
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 0.91.2/31.52.5V
Number of I/O 744
Clock Frequency 717MHz
Number of Inputs 744
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 228000
Total RAM Bits 17544192
Number of LABs/CLBs 9120
Height Seated (Max) 3.6mm
Length 40mm
Width 40mm
RoHS Status RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
EP4SGX230KF40I3N Product Details
EP4SGX230KF40I3N Overview
A 1517-BBGA, FCBGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. There are 744 I/Os for better data transfer. There are 228000 logic elements/cells to form a fundamental building block. 0.9V volts power it. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. With a supply voltage of 0.87V~0.93V, this device operates with ease. The FPGA belongs to the Stratix? IV GX series of FPGAs, and it is one type of FPGA. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~100°C TJ when operating the machine. In this device, 744 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. Having a RAM bit size of 17544192 means that this device will offer you a lot of memory. Related parts can be found by using its base part number EP4SGX230. Fpga electronics contains 9120 LABs/CLBs in an array. Power is supplied to the device by a 0.91.2/31.52.5V battery. Most commonly, this device makes use of an oscillating crystal frequency of 717MHz to operate.