EP20K160EFC484-1
EP20K160EFC484-1
EP20K160EFC484-1
Intel
2.1mm mm FPGAs APEX-20KE® Series 484-BBGA 1mm mm 484
SOT-23
EP20K160EFC484-1 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2173 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 484-BBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature 0°C~85°C TJ
Packaging Tray
Series APEX-20KE®
JESD-609 Code e0
Part Status Obsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 484
ECCN Code 3A991
Terminal Finish Tin/Lead (Sn/Pb)
HTS Code 8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 1.71V~1.89V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Peak Reflow Temperature (Cel) 220
Supply Voltage 1.8V
Terminal Pitch 1mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) 30
Base Part Number EP20K160
JESD-30 Code S-PBGA-B484
Number of Outputs 308
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 1.81.8/3.3V
Number of I/O 316
Clock Frequency 160MHz
Propagation Delay 1.55 ns
Number of Inputs 308
Programmable Logic Type LOADABLE PLD
Number of Logic Elements/Cells 6400
Total RAM Bits 81920
Number of Gates 404000
Number of LABs/CLBs 640
Output Function MACROCELL
Number of Dedicated Inputs 4
Length 23mm
Height Seated (Max) 2.1mm
Width 23mm