APHHS1005SECK
APHHS1005SECK
APHHS1005SECK
Kingbright
SOT-23
APHHS1005SECK Datasheet
non-compliant
In-Stock: 12562 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Number of Pins 2
Shape RECTANGULAR
Packaging Tape & Reel (TR)
Published 2009
Size / Dimension 1.00mm Lx0.50mm W
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Max Operating Temperature 85°C
Min Operating Temperature -40°C
Color Orange
Subcategory Visible LEDs
Packing Method TAPE AND REEL
Number of Functions 1
Case Code (Metric) 1005
Case Code (Imperial) 0402
Configuration Standard
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V
Viewing Angle 120°
Optoelectronic Device Type SINGLE COLOR LED
Forward Current 20mA
Lens Style Rectangle with Flat Top
Lens Size 0.80mmx0.50mm
Luminous Intensity 240 mcd
Millicandela Rating 150mcd
Lens Transparency Clear
Wavelength - Peak 610nm
Lens Color Colorless
Wavelength - Dominant 601nm
Number of LEDs 1
Reverse Voltage-Max 5V