APG1005SEC-T
APG1005SEC-T
APG1005SEC-T
Kingbright
SOT-23
APG1005SEC-T Datasheet
non-compliant
In-Stock: 16995 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Packaging Cut Tape (CT)
Published 2013
Size / Dimension 1.00mm Lx0.50mm W
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Color Orange
Case Code (Metric) 1005
Case Code (Imperial) 0402
Configuration Standard
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.05V
Viewing Angle 120°
Optoelectronic Device Type SINGLE COLOR LED
Current - Test 20mA
Lens Style Rectangle with Flat Top
Lens Size 0.60mmx0.50mm