719A-00/12
719A-00/12
719A-00/12
Qualtek
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
SOT-23
719A-00/12 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 3500 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Mount Flanges, Panel, Through Hole
Mounting Type Panel Mount, Flange; Through Hole, Right Angle
Packaging Bulk
Published 2008
Series 719A
Part Status Obsolete
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Termination Solder
Connector Type Receptacle, Male Blades - Module
Number of Positions 3
Approval Agency CSA, UL
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.10mm x 31.30mm
Connector Style IEC 320-C14
Current 10A
Voltage - UL 250VAC
Filter Type Unfiltered - Commercial
Accomodates a Fuse Yes (Fuse Not Included)
Fuse Yes
Fuse Holder, Drawer Fuse Holder
Panel Thickness 0.157 4.00mm