5SGXMA7H3F35I3LN
5SGXMA7H3F35I3LN
5SGXMA7H3F35I3LN
Intel
3.6mm mm FPGAs Stratix? V GX Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
5SGXMA7H3F35I3LN Datasheet
non-compliant
In-Stock: 3058 items
Specifications
Name Value
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1152-BBGA, FCBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature -40°C~100°C TJ
HTS Code 8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.82V~0.88V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Supply Voltage 0.85V
Terminal Pitch 1mm
Base Part Number 5SGXMA7
JESD-30 Code S-PBGA-B1152
Number of Outputs 552
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 0.851.52.52.5/31.2/3V
Number of I/O 552
Number of Inputs 552
Organization 23472 CLBS
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 622000
Total RAM Bits 51200000
Number of LABs/CLBs 234720
Height Seated (Max) 3.6mm
Length 35mm
Width 35mm
Quantity Unit Price Ext. Price
5SGXMA7H3F35I3LN Product Details
5SGXMA7H3F35I3LN Overview
In the 1152-BBGA, FCBGA package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. A total of 552 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 622000 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 0.85V volts is required. Part of the Field Programmable Gate Arrays family, this FPGA part is a programmable gate array. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. Powered by a 0.82V~0.88V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The Stratix? V GX series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Stratix? V GX family of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of -40°C~100°C TJ when operating the machine. This device is equipped with 552 separate outputs, which makes it a very versatile device. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. A device like this one offers 51200000 RAM bits, which is a considerable amount of memory. Parts related to this part can be found using its base part number 5SGXMA7. 234720 LABs and CLBs are built into this FPGA. This is a battery operated device that operates on 0.851.52.52.5/31.2/3V.