5SGXMA7H3F35C4
5SGXMA7H3F35C4
5SGXMA7H3F35C4
Intel
3.6mm mm FPGAs Stratix? V GX Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
5SGXMA7H3F35C4 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 4365 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1152-BBGA, FCBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature 0°C~85°C TJ
Packaging Tray
Series Stratix® V GX
Part Status Not For New Designs
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.82V~0.88V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Supply Voltage 0.85V
Terminal Pitch 1mm
Base Part Number 5SGXMA7
JESD-30 Code S-PBGA-B1152
Number of Outputs 552
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 0.851.52.52.5/31.2/3V
Number of I/O 552
Number of Inputs 552
Organization 23472 CLBS
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 622000
Total RAM Bits 51200000
Number of LABs/CLBs 234720
Height Seated (Max) 3.6mm
Length 35mm
Width 35mm
RoHS Status RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
5SGXMA7H3F35C4 Product Details
5SGXMA7H3F35C4 Overview
In the 1152-BBGA, FCBGA package, you will find fpga chips. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 552 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. To form a fundamental building block, there are 622000 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 0.85V volts needs to be provided. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. Powered by a 0.82V~0.88V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the Stratix? V GX series of FPGAs, and it is one type of FPGA. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin 0°C~85°C TJ when the device is operating. In this device, there are 552 outputs that can be used. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. The RAM bits that this device offer is 51200000. In order to find related parts, you can use its base part number 5SGXMA7. Fpga electronics contains 234720 LABs/CLBs in an array. The device runs on a 0.851.52.52.5/31.2/3V battery and requires no additional power supply to operate.