5SGXMA3K3F40I3N
5SGXMA3K3F40I3N
5SGXMA3K3F40I3N
Intel
3.5mm mm FPGAs Stratix? V GX Series 1517-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
5SGXMA3K3F40I3N Datasheet
non-compliant
In-Stock: 3190 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1517-BBGA, FCBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature -40°C~100°C TJ
Packaging Tray
Series Stratix® V GX
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.82V~0.88V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Supply Voltage 0.85V
Terminal Pitch 1mm
Base Part Number 5SGXMA3
JESD-30 Code S-PBGA-B1517
Number of Outputs 696
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 0.851.52.52.5/31.2/3V
Number of I/O 696
Number of Inputs 696
Organization 12830 CLBS
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 340000
Total RAM Bits 19456000
Number of LABs/CLBs 128300
Height Seated (Max) 3.5mm
Length 40mm
Width 40mm
RoHS Status RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
5SGXMA3K3F40I3N Product Details
5SGXMA3K3F40I3N Overview
As part of the 1517-BBGA, FCBGA package, it is included. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. This device features 696 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. There are 340000 logic elements/cells to form a fundamental building block. Supply voltage is 0.85V volts. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 0.82V~0.88V. This is a type of FPGA that is part of the Stratix? V GX series of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~100°C TJ range. In this device, there are 696 outputs that can be used. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 19456000. 5SGXMA3 is the base part number that can be used to identify related parts. The FPGA is built as an array of 128300 latches or CLBs. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 0.851.52.52.5/31.2/3V power supply.