5SGXEA7N3F40I3LN
5SGXEA7N3F40I3LN
5SGXEA7N3F40I3LN
Intel
3.5mm mm FPGAs Stratix? V GX Series 1517-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
5SGXEA7N3F40I3LN Datasheet
non-compliant
In-Stock: 3279 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1517-BBGA, FCBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature -40°C~100°C TJ
Packaging Tray
Series Stratix® V GX
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTS Code 8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.82V~0.88V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Supply Voltage 0.85V
Terminal Pitch 1mm
Base Part Number 5SGXEA7
JESD-30 Code S-PBGA-B1517
Number of Outputs 600
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 0.851.52.52.5/31.2/3V
Number of I/O 600
Number of Inputs 600
Organization 23472 CLBS
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 622000
Total RAM Bits 51200000
Number of LABs/CLBs 234720
Height Seated (Max) 3.5mm
Length 40mm
Width 40mm
RoHS Status RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
5SGXEA7N3F40I3LN Product Details
5SGXEA7N3F40I3LN Overview
This package is included in the 1517-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. A total of 600 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. To form a fundamental building block, there are 622000 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 0.85V powers it. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. The supply voltage of the device is 0.82V~0.88V , at which it runs. The FPGA belongs to the Stratix? V GX series of FPGAs, and it is one type of FPGA. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~100°C TJ. With this device, you will be able to make use of 600 outputs. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 51200000. Its base part number 5SGXEA7 can be used to find parts that are related to it. 234720 LABs/CLBs are configured on this FPGA. Powered by a 0.851.52.52.5/31.2/3V power supply, it can be operated by almost anyone.