5SGXEA5N3F40I3N
5SGXEA5N3F40I3N
5SGXEA5N3F40I3N
Intel
3.5mm mm FPGAs Stratix? V GX Series 1517-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
5SGXEA5N3F40I3N Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2980 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1517-BBGA, FCBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature -40°C~100°C TJ
Packaging Tray
Series Stratix® V GX
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.82V~0.88V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Supply Voltage 0.85V
Terminal Pitch 1mm
Base Part Number 5SGXEA5
JESD-30 Code S-PBGA-B1517
Number of Outputs 600
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 0.851.52.52.5/31.2/3V
Number of I/O 600
Number of Inputs 600
Organization 18500 CLBS
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 490000
Total RAM Bits 46080000
Number of LABs/CLBs 185000
Height Seated (Max) 3.5mm
Length 40mm
Width 40mm
RoHS Status RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
5SGXEA5N3F40I3N Product Details
5SGXEA5N3F40I3N Overview
In the package 1517-BBGA, FCBGA, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. To form a fundamental building block, there are 490000 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 0.85V volts is required. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. The supply voltage of the device is 0.82V~0.88V , at which it runs. The Stratix? V GX series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Stratix? V GX family of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. The device has 600 outputs that are integrated into it. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 46080000 bFpga chipss. Its base part number 5SGXEA5 can be used to find parts that are related to it. This FPGA is built as an array of 185000 LABs/CLBs. Power is supplied to the device by a 0.851.52.52.5/31.2/3V battery.