5SGXEA3H1F35I2N
5SGXEA3H1F35I2N
5SGXEA3H1F35I2N
Intel
3.6mm mm FPGAs Stratix? V GX Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
5SGXEA3H1F35I2N Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2895 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1152-BBGA, FCBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature -40°C~100°C TJ
Packaging Tray
Series Stratix® V GX
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTS Code 8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.87V~0.93V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Supply Voltage 0.9V
Terminal Pitch 1mm
Base Part Number 5SGXEA3
JESD-30 Code S-PBGA-B1152
Number of Outputs 432
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 0.91.52.52.5/31.2/3V
Number of I/O 432
Number of Inputs 432
Organization 12830 CLBS
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 340000
Total RAM Bits 19456000
Number of LABs/CLBs 128300
Height Seated (Max) 3.6mm
Length 35mm
Width 35mm
RoHS Status RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
5SGXEA3H1F35I2N Product Details
5SGXEA3H1F35I2N Overview
As part of the 1152-BBGA, FCBGA package, it is included. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. A total of 432 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. To form a fundamental building block, there are 340000 logic elements/cells. 0.9V volts power it. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. This device is powered by a 0.87V~0.93V battery. FPGAs belonging to the Stratix? V GX series are a type of FPGA that belong to the Stratix? V GX series of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~100°C TJ range. In this device, there are 432 outputs that can be used. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. The RAM bits that this device offer is 19456000. In order to find related parts, you can use its base part number 5SGXEA3. 128300 LABs and CLBs are built into this FPGA. The device runs on a 0.91.52.52.5/31.2/3V battery and requires no additional power supply to operate.