5SGSMD6K3F40C3N
5SGSMD6K3F40C3N
5SGSMD6K3F40C3N
Intel
3.5mm mm FPGAs Stratix? V GS Series 1517-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
5SGSMD6K3F40C3N Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2576 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 12 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1517-BBGA, FCBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature 0°C~85°C TJ
Packaging Tray
Series Stratix® V GS
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.82V~0.88V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Supply Voltage 0.85V
Terminal Pitch 1mm
Base Part Number 5SGSMD6
JESD-30 Code S-PBGA-B1517
Number of Outputs 696
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 0.851.52.52.5/31.2/3V
Number of I/O 696
Number of Inputs 696
Organization 22000 CLBS
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 583000
Total RAM Bits 46080000
Number of LABs/CLBs 220000
Height Seated (Max) 3.5mm
Length 40mm
Width 40mm
RoHS Status RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
5SGSMD6K3F40C3N Product Details
5SGSMD6K3F40C3N Overview
Fpga chips is supplied in the 1517-BBGA, FCBGA package. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. This device features 696 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block contains 583000 logic elements or cells. It is powered from a supply voltage of 0.85V. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. Powered by a 0.82V~0.88V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. As part of the Stratix? V GS series of FPGAs, it is a type of FPGA. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. During the installation of this device, 696 outputs were incorporated. This FPGA model is contained in Tray for space saving. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 46080000. 5SGSMD6 is the base part number that can be used to identify related parts. Fpga electronics contains 220000 LABs/CLBs in an array. An external power supply of 0.851.52.52.5/31.2/3V is required to power the device.