5CGTFD5C5M13I7N
5CGTFD5C5M13I7N
5CGTFD5C5M13I7N
Intel
1.1mm mm FPGAs Cyclone® V GT Series 383-TFBGA 0.5mm mm 383
SOT-23
5CGTFD5C5M13I7N Datasheet
non-compliant
In-Stock: 3595 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 383-TFBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature -40°C~100°C TJ
Packaging Tray
Series Cyclone® V GT
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 383
HTS Code 8542.39.00.01
Voltage - Supply 1.07V~1.13V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Supply Voltage 1.1V
Terminal Pitch 0.5mm
Base Part Number 5CGTFD5
JESD-30 Code S-PBGA-B383
Number of Outputs 175
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 1.11.2/3.32.5V
Number of I/O 175
Number of Inputs 175
Organization 2908 CLBS
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 77000
Total RAM Bits 5001216
Number of LABs/CLBs 29080
Length 13mm
Height Seated (Max) 1.1mm
Width 13mm
RoHS Status RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
5CGTFD5C5M13I7N Product Details
5CGTFD5C5M13I7N Overview
The package that contains this software is called 383-TFBGA. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 175 I/Os for better data transfer. In order to construct a fundamental building block, 77000 logic elements/cells are required. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.1V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 1.07V~1.13V battery. There are many types of FPGAs in the Cyclone® V GT series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~100°C TJ while the machine is operating. A device such as this one has 175 outputs built into it. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 383 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 5001216. If you are looking for related parts, you can use the base part number 5CGTFD5 as a starting point. 29080 LABs/CLBs are configured on this FPGA. In order for fpga electronics to work, fpga electronics requires a 1.11.2/3.32.5V power supply.