5AGXMA5G4F31I5
5AGXMA5G4F31I5
5AGXMA5G4F31I5
Intel
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 896-BBGA, FCBGA 1mm mm 896
SOT-23
5AGXMA5G4F31I5 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 3989 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 896-BBGA, FCBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature -40°C~100°C TJ
Packaging Tray
Series Arria V GX
JESD-609 Code e0
Part Status Not For New Designs
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 896
Terminal Finish Tin/Lead (Sn/Pb)
HTS Code 8542.39.00.01
Voltage - Supply 1.07V~1.13V
Supply Voltage 1.1V
Terminal Pitch 1mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Base Part Number 5AGXMA5
JESD-30 Code S-PBGA-B896
Number of I/O 384
Clock Frequency 622MHz
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 190000
Total RAM Bits 13284352
Number of LABs/CLBs 8962
Length 31mm
Height Seated (Max) 2.7mm
Width 31mm
Quantity Unit Price Ext. Price
5AGXMA5G4F31I5 Product Details
5AGXMA5G4F31I5 Overview
A 896-BBGA, FCBGA package is provided with this component. FPGAs of this type consist of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY components. This device features 384 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. A fundamental building block is made up of 190000 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 1.1V powers it. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. Powered by a 1.07V~1.13V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the Arria V GX series of FPGAs, and it is one type of FPGA. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. As a whole, it has 896 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 13284352. Related parts can be found by using its base part number 5AGXMA5. Fpga electronics contains 8962 LABs/CLBs in an array. Normally, fpga semiconductor uses an oscillator, which oscillates at 622MHz, to create the signal.