5AGXBB3D4F40I5
5AGXBB3D4F40I5
5AGXBB3D4F40I5
Intel
2.7mm mm FPGAs Arria V GX Series 1517-BBGA 1mm mm
SOT-23
5AGXBB3D4F40I5 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1984 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1517-BBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature -40°C~100°C TJ
Packaging Tray
Series Arria V GX
JESD-609 Code e0
Part Status Not For New Designs
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
ECCN Code 3A001.A.7.A
Terminal Finish Tin/Lead (Sn/Pb)
HTS Code 8542.39.00.01
Voltage - Supply 1.07V~1.13V
Supply Voltage 1.1V
Terminal Pitch 1mm
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
Base Part Number 5AGXBB3
JESD-30 Code S-PBGA-B1517
Number of I/O 704
Clock Frequency 622MHz
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 362000
Total RAM Bits 19822592
Number of LABs/CLBs 17110
Height Seated (Max) 2.7mm
Length 40mm
Width 40mm
Quantity Unit Price Ext. Price
5AGXBB3D4F40I5 Product Details
5AGXBB3D4F40I5 Overview
In the 1517-BBGA package, you will find fpga chips. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 704 I/Os for transferring data in a more coherent manner. A fundamental building block contains 362000 logic elements or cells. It is powered from a supply voltage of 1.1V. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. In order for it to operate, the supply voltage must be 1.07V~1.13V . The Arria V GX Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~100°C TJ range. As a space-saving measure, this FPGA model is contained within Tray. Having a RAM bit size of 19822592 means that this device will offer you a lot of memory. Its base part number 5AGXBB3 can be used to find related parts. A total of 17110 LABs/CLBs make up this FPGA array. A crystal oscillating at 622MHz is one of the most common components of this device.