10AX066N3F40I2LG
10AX066N3F40I2LG
10AX066N3F40I2LG
Intel
3.5mm mm FPGAs Arria 10 GX Series 1517-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
10AX066N3F40I2LG Datasheet
non-compliant
In-Stock: 2459 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1517-BBGA, FCBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature -40°C~100°C TJ
Packaging Tray
Series Arria 10 GX
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTS Code 8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.87V~0.93V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Supply Voltage 0.9V
Terminal Pitch 1mm
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
JESD-30 Code S-PBGA-B1517
Number of Outputs 588
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 0.9V
Number of I/O 588
Number of Inputs 588
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 660000
Total RAM Bits 49610752
Number of LABs/CLBs 250540
Height Seated (Max) 3.5mm
Length 40mm
Width 40mm
RoHS Status RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
10AX066N3F40I2LG Product Details
10AX066N3F40I2LG Overview
This package is included in the 1517-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 588 I/Os for transferring data in a more coherent manner. A fundamental building block contains 660000 logic elements or cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 0.9V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. Powered by a 0.87V~0.93V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. It is a type of FPGA belonging to the Arria 10 GX seies. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~100°C TJ. With this device, you will be able to make use of 588 outputs. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. Having a RAM bit size of 49610752 means that this device will offer you a lot of memory. The FPGA is built as an array of 250540 latches or CLBs. Fpga electronics operates from a 0.9V power supply.