10AX048K2F35I1SG
10AX048K2F35I1SG
10AX048K2F35I1SG
Intel
3.5mm mm FPGAs Arria 10 GX Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
10AX048K2F35I1SG Datasheet
non-compliant
In-Stock: 3738 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1152-BBGA, FCBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature -40°C~100°C TJ
Packaging Tray
Series Arria 10 GX
Part Status Discontinued
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
HTS Code 8542.39.00.01
Voltage - Supply 0.87V~0.98V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Supply Voltage 0.9V
Terminal Pitch 1mm
JESD-30 Code S-PBGA-B1152
Number of I/O 396
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 480000
Total RAM Bits 5664768
Number of LABs/CLBs 183590
Height Seated (Max) 3.5mm
Length 35mm
Width 35mm
RoHS Status RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
10AX048K2F35I1SG Product Details
10AX048K2F35I1SG Overview
In the package 1152-BBGA, FCBGA, this product is provided. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. The device has 396 I/O ports for more coherent data transfer. In order to construct a fundamental building block, 480000 logic elements/cells are required. It is powered from a supply voltage of 0.9V. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. This device is powered by a 0.87V~0.98V battery. It is a type of FPGA belonging to the Arria 10 GX seies. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~100°C TJ. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. This device is equipped with 5664768 RAM bits in terms of its RAM si5664768e. An array of 183590 LABs/CLBs is built into the FPGA.