10AX022E4F29E3LG
10AX022E4F29E3LG
10AX022E4F29E3LG
Intel
3.35mm mm FPGAs Arria 10 GX Series 780-BBGA, FCBGA 1mm mm 780
SOT-23
10AX022E4F29E3LG Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1779 items
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 780-BBGA, FCBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature 0°C~100°C TJ
Number of Terminations 780
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.87V~0.98V
Supply Voltage 0.9V
Terminal Pitch 1mm
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
JESD-30 Code S-PBGA-B780
Number of Outputs 288
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 0.9V
Number of I/O 288
Number of Inputs 288
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 220000
Total RAM Bits 13752320
Number of LABs/CLBs 80330
Height Seated (Max) 3.35mm
Length 29mm
Width 29mm
Quantity Unit Price Ext. Price
10AX022E4F29E3LG Product Details
10AX022E4F29E3LG Overview
This package is included in the 780-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. The device has 288 I/O ports for more coherent data transfer. There are 220000 logic elements/cells to form a fundamental building block. It is powered from a supply voltage of 0.9V. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. Powered by a 0.87V~0.98V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. As part of the Arria 10 GX series of FPGAs, it is a type of FPGA. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~100°C TJ while the machine is operating. There are 288 outputs incorporated in this device. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. As a whole, it has 780 terminations. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 13752320. Fpga electronics contains 80330 LABs/CLBs in an array. Power is provided by a 0.9V battery that is included with the device.