10AX016E4F27E3LG
10AX016E4F27E3LG
10AX016E4F27E3LG
Intel
3.25mm mm FPGAs Arria 10 GX Series 672-BBGA, FCBGA 1mm mm 672
SOT-23
10AX016E4F27E3LG Datasheet
non-compliant
In-Stock: 3266 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 672-BBGA, FCBGA
Surface Mount YES
Operating Temperature 0°C~100°C TJ
Packaging Tray
Series Arria 10 GX
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 672
HTS Code 8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.87V~0.93V
Terminal Position BOTTOM
Terminal Form BALL
Peak Reflow Temperature (Cel) NOT SPECIFIED
Supply Voltage 0.9V
Terminal Pitch 1mm
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) NOT SPECIFIED
JESD-30 Code S-PBGA-B672
Number of Outputs 240
Qualification Status Not Qualified
Power Supplies 0.9V
Number of I/O 240
Number of Inputs 240
Programmable Logic Type FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 160000
Total RAM Bits 10086400
Number of LABs/CLBs 61510
Height Seated (Max) 3.25mm
Length 27mm
Width 27mm
RoHS Status RoHS Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
10AX016E4F27E3LG Product Details
10AX016E4F27E3LG Overview
This package is included in the 672-BBGA, FCBGA package and is available for purchase. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. The device has 240 I/O ports for more coherent data transfer. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. It is powered from a supply voltage of 0.9V. Field Programmable Gate Arrays family FPGA part. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. The supply voltage of the device is 0.87V~0.93V , at which it runs. It is a type of FPGA belonging to the Arria 10 GX seies. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of 0°C~100°C TJ. The device has 240 outputs that are integrated into it. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. 672 terminations are present in total. There are 10086400 RAM bits that are available with this device. The FPGA is built as an array of 61510 latches or CLBs. There is a 0.9V power supply that is required to operate it.